Záznam statického obrazu - Fotografie - Náhled

Náhled bakalářské práce - Záznam statického obrazu - Fotografie


3 V současnosti používané typy fotoaparátů


Na trhu je dnes obrovská škála fotoaparátů, které je možné dělit do mnoha kategorií podle nejrůznějších hledisek. Oficiální klasifikace neexistuje, členění v této kapitole je založeno především na způsobu záznamu obrazu a druhu použití přístroje.

3.1 Klasické fotoaparáty

3.1.1 Kompaktní přístroje


Kompaktní přístroje na kinofilm 35 mm byly donedávna nejpoužívanější skupinou fotografických přístrojů. Mezi základní charakteristické znaky kompaktů patří malé rozměry, skladnost, snadná ovladatelnost, vestavěný blesk, průhledový hledáček. Napájení je obvykle zajišťováno párem tužkových baterií. Posun a převíjení filmu je zajištěno motoricky, automa-ticky. Možnosti pojetí záznamu jsou minimální.
Nejlevnější kompakty mají jednoduchou optiku s pevnou ohniskovou vzdáleností (nemají zoom, neostří), pevný expoziční čas a clonu. Přístroje střední třídy v této kategorii dokáží zaostřit v rozsahu až stovek kroků automaticky a elektronická závěrka má volitelný rozsah expozičních časů.
Zvláštní skupinu potom tvoří zoomové kompakty, které mají z kompaktů nejširší využití. Umožňují měnit ohniskovou vzdálenost a tím tedy zmenšit či zvětšit výřez fotografované scény. Nejdokonalejší přístroje jsou vybaveny korekcí clony, několika- násobnou expozicí, dálkovým ovládáním, kreativními režimy od portrétu po makrofotografii. Obsluha těchto přístrojů je stále jednoduchá, ale pro plné využití všech funkcí je třeba mít jistou úroveň teoretických znalostí i praktických zkušeností.

Obr. 7 Příklad kompaktního fotoaparátu na kinofilm (olympus trip af 31)

fotoaparád

Zdroj: http://images.ciao.com/ies/images/products/normal/716/Olympus_Trip_AF_31__46716.jpg


3.1.2 Zrcadlovky

Zrcadlovky jsou universální přístroje a mají mnoho možností při fotografování. Obraz se snímá i zaostřuje přes jeden objektiv, což je umožněno pentagonálním hranolem a sklopným zrcadlem uvnitř přístroje. Tyto fotoaparáty mají velmi často výměnný objektiv. Lze je rozdělit na mechanické a elektronické podle toho, jakým způsobem probíhá transport filmu a natažení závěrky.
Mechanické zrcadlovky jsou typické jak mechanickým natahováním, tak mechanickým nastavením všech důležitých funkcí. Nastavení clony a zaostření se dělá pomocí otočných kroužku na objektivu. Kroužek pro nastavení citlivosti filmu bývá nejčastěji na levé straně horního panelu. Čas expozice se potom nastaví na pravé. Závěrky jsou konstruovány vertikálně nebo horizontálně v plátěném nebo kovovém provedení. Blesky se používají přídavné externí nejrůznějších druhů. Pro připojení blesku se používá patice na vrcholu pentagonálního hranolu; většinou je také možné připojit blesk k aparátu pomocí kabelu.

Obr. 8 Příklad mechanické zrcadlovky (Zenit E)



Fotoaparát

 

Zdroj: http://cameras.alfredklomp.com/zenite/


U elektronických zrcadlovek je většina funkcí elektrizována a automatizována. Což fotografovi umožňuje značné usnadnění a zrychlení práce. Kromě manuálního a plně automatického režimu bývají tyto zrcadlovky vybaveny speciálními režimy a programy, které jsou dělané na specifické fotografické situace. Hledáček a hlavní displej potom ukazuje nastavení a aktivaci jednotlivých funkcí a ovládacích prvků.


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde