Pojem a zásady občanského práva hmotného
Základní informace - Pojem a zásady občanského práva hmotného
Název práce: Pojem a zásady občanského práva hmotného
Typ práce: Seminární práce
Rozsah práce: 11 stran
Jazyk práce: Čeština
Autor práce: Absolvent vysoké školy
Datum obhajoby: 2011
Souhrn - Pojem a zásady občanského práva hmotného
Občanské právo hmotné bylo a je považováno za základní odvětví právního řádu. Obecně hlavním cílem občanského práva je zakotvit tzv. civilní status subjektu, kterým je soubor osobních, osobnostních, a zejména majetkových práv a povinností. Těmito právy a povinnostmi jsou osoby vybaveny buď absolutně (bez ohledu na dílčí odlišnosti subjektu), nebo jich nabývají v důsledku nejrůznějších právních skutečností. Občanské právo má ve srovnání s jinými, zejména veřejnoprávními odvětvími, svébytné postavení. Na první pohled se zdá, že působení jeho norem je mnohem méně dramatické než působení norem práva trestního či správního. Subjekty občanského práva v průběhu realizace svého občanskoprávního statutu vstupují do řady společenských vztahů, které však často nevnímají jako vztahy svou povahou právní, nýbrž jako vztahy určované především sociálně – ekonomickými zájmy té které osoby. Občanské právo hmotné je právo soukromé. Za kritéria odlišující právo soukromé a právo veřejné je všeobecně považována metoda občanskoprávní (soukromoprávní) regulace. Za metodu úpravy, odlišující tato základní právní odvětví se považuje buď rovnost subjektů, resp. ekonomická ekvivalence na jedné straně a nadřízenost a podřízenost mezi subjekty. Občanskému právu hmotnému jakožto právu soukromému je vlastní rovné postavení subjektů, tedy skutečnost že žádný z účastníků občanskoprávní vztahu nemůže druhému subjektu jednostranně ukládat povinnosti ani není způsobilý autoritativně rozhodovat o právech a povinnostech vznikajících z občanskoprávních vztahů. Občanské právo hmotné si tedy můžeme vymezit jako soubor právních pravidel, která stanoví osobní a majetkový status subjektů, upravují základní vlastnické poměry mezi subjekty, právní principy, kterými se řídí fyzické a právnické osoby ve svých vzájemných osobních a majetkových vztazích, založených na vzájemně rovném postavení, jakož i právní prostředky vzniku, zajištění, změny a zániku práv a povinností z těchto vztahů a sankce za porušení subjektivních práv a povinností odvozené z metody rovnosti subjektů. V občanskoprávní literatuře ani v literatuře jiných odvětví není dosud dosaženo jednoty v tom, zda je na místě formulovat soubor obecných právních kategorií, které se nazývají zásadami (principy) a představují vodítko při tvorbě vnitřně a navenek logicky provázaného právního předpisu i při výkladu (interpretaci) a používání (aplikaci) příslušného souboru norem práva.
Klíčová slova
Občanské právo, občanského práva hmotné, právní řád, soukromé právo, právní spor, majetkový status subjektu, vlastnický poměr mezi subjekty, majetkový vztah
Obsah
1 Teoretická část
1.1 Občanské právo hmotné
1.2 Ochrana práv třetích osob
1.3 Zneužití občanských práv
1.4 Pojem „dobré mravy“
2 Praktická část
2.1 Smlouva o dílo
3 Použitá literatura
Stažení práce - Pojem a zásady občanského práva hmotného
Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 50 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0520 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.
Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze
Vaše studentské práce můžete vkládat zde
TOP Nabídka!
Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!
Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.
Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde