Jak napsat recenzi?

Recenze je publicistický útvar, který informuje a především hodnotí. Úkolem správného recenzenta je tedy vybrat si určitou kulturní událost, knihu, film či hudební album a ve svém článku veřejnost stručně seznámit s předmětem své volby, vyzdvihnout klady a zápory a v závěru připojit vlastní, odůvodněný názor.

Pokud váháte, jak napsat Vaši vlastní recenzi (ať už se jedná o cokoli), neváhejte se obrátit na server Diplomky.net. Náš tým vyspělých a zkušených pisatelů vytvoří podle Vámi zaslaného zadání perfektní a poutavou recenzi, za niž by se nemusel stydět ani profesionální žurnalista!

Jak napsat recenzi na knihu?

V případě, že píšete recenzi na knihu spíše neznámého autora, určitě je na místě jej na úvod v krátkosti představit, popř. seznámit s čtenáře s jeho předchozí tvorbou, s okolnostmi vzniku recenzovaného díla atp. V dalších odstavcích recenze nastiňte základní kompozici a hlavní dějovou linii díla (jedná-li se o beletrii). Následovat by mělo porovnání pozitiv a negativ. Ve svém hodnocení se zaměřte na celkové vyznění díla (jestli je autor původní, nebo pouze napodobuje), na atraktivitu a vhodnost tématu (jestli má autor vůbec o čem psát, nebo pouze vaří z vody), zmínit můžete i jazykové prostředky, typologii postav, logickou návaznost myšlenek apod. Jak jsme již zmínili výše, poslední odstavec by měl obsahovat Vaše hodnocení. Nebojte se vyjádřit jak pochvalně, tak klidně i velice hanlivě – hlavní je doložit vlastní mínění zdůvodněnými argumenty.

Jak napsat recenzi na film?

Pro recenzi filmu platí všechna obecná výše uvedená pravidla, ovšem na některé rozdíly je rozhodně nutno upozornit. Osnova filmové recenze tedy zůstane prakticky stejná, nicméně s tím rozdílem, že u filmu se můžete zaměřit na další faktory – jako například herecké obsazení a herecké výkony vůbec, soundtrack, dialogy, … Jestliže píšete recenzi na film, jenž je adaptací nějakého románu či novely, určitě můžeme doporučit porovnat film s knihou – například nakolik se režisér ochýlil od své předlohy, do jaké míry se do filmu promítly jeho osobní představy o knize atd.

Jak napsat recenzi na divadelní představení?

V případě divadelních představení platí pro psaní recenzí pouze jedno specifikum – a sice že vše „běží“ naživo, musíme tedy už během představení být velice pozorní, popř. si okamžitě dělat poznámky, abychom v recenzi nic podstatného neopomněli. Podobně jako i u filmu, i zde je na místě zaměřit se na herecké výkony. Pozorujte tedy, zda herci nepřehrávají, zda používají mimická gesta přirozeně textu a roli, rovněž si všímejte jejich artikulace, gestikulace nebo adekvátního přednesu. Vzhledem k tomu, že spousta divadel neuvádí hry vlastní, nýbrž zpravidla adaptace známějších dramatiků, podělte se ve své recenzi se čtenářem o to, jaký dojem jste z úpravy měli, tzn. zda režisér původní hru neznevážil, zda nepřekroutil její poselství apod.

Jak napsat recenzi na PC hru?

Recenze na PC hry je žánr relativně mladý, dnes však na internetu zaujímá ne-li výsadní, pak alespoň jedno z předních postavení. Z tohoto důvodu si v krátkosti řekneme, jaká pravidla platí pro psaní recenzí PC her. V první řadě vymezte žánr dané PC hry (RPG, arkáda, sportovní simulátor, …). V hlavní části textu se dále věnujte grafice, hratelnosti, snadnosti ovládání, příběhu, náročnosti na hardware vybavení počítače, možnosti multiplayeru a mnoha dalším věcem, které Vás jistě v průběhu psaní samy napadnou. U tohoto typu recenze je snad ještě víc než kde jinde potřeba dbát na čtivost a poutavost, neboť cílovou skupinu tvoří povětšinou náctiletí, již vydrží výhradně u textu zábavného a atraktivního.

Jak napsat recenzi na hudební album?

Za předpokladu, že píšete recenzi na hudební album (patrně se bude jednat o hudbu populární, nikoli klasickou), doporučujeme poslechnout si danou nahrávku více než jednou (nevyplatí se dát na prvotní okouzlení či odrazení). winbet recenzie Hudební recenze se zpravidla nezaobírá každou písní zvlášť (taková recenze by působila zdlouhavě a monotónně), proto ve svém textu raději vypíchněte několik hitů, které považujete za nejzdařilejší a stručně je okomentujte. Recenzent se však samozřejmě musí vyjádřit k albu jako k celku, proto se soustřeďte na kompozici celé nahrávky, zvuk, texty, nápaditost, absenci či přítomnost silných melodií, vokální možnosti a schopnosti frontmana, rozmanitost písní apod.

Jak si mohu recenzi objednat?

Nahlédněte do našich všeobecných obchodních podmínek i ceníku a v případě, že jste pro objednávku recenze jakéhokoliv typu jednoznačně rozhodnuti, vyplňte naši objednávku. Následně vás budeme kontaktovat e-mailem a dohodneme se s vámi na termínu i veškerých detailech. Dotazy a připomínky směřujte na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Cena zpracování zahrnuje

  • prostudování vaší individuální situace
  • sepsání recenze
  • možnost konzultace se zpracovatelem
  • gramatickou a stylistickou korekturu
  • akční, věrnostní nebo množstevní slevu

Recenzi si můžete objednat zde!