Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Základní informace - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Název práce: Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Typ práce: Diplomová práce
Rozsah práce: 90 stran
Jazyk práce: Čeština
Autor práce: Bc. Alice Sedláčková
Datum obhajoby: 2006
Hodnocení od vedoucího práce: Výborně
Hodnocení od oponenta práce: Výborně
Hodnocení od odborné komise: Velmi dobře
Stažení práce
Prezentované dílo je volně dostupné, stáhněte si požadovaný text pouhým poklikáním na níže uvedené tlačítko:
V případě problémů nás neváhejte informovat, případný problém vyřešíme v co nejkratším možném termínu.
Souhrn - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Diplomová práce pojednává o aktuálních problémech na trhu práce v ČR a o vývoji nezaměstnanosti v Plzeňském regionu, který se z hlediska míry nezaměstnanosti řadí k regionům s dlouhodobě nižší mírou nezaměstnanosti. Diplomová práce je nejprve zaměřena na rozbor aktuálních problémů na trhu práce v České republice, kde jsou převážně analyzovány problémové oblasti a problémové skupiny uchazečů o zaměstnání. Poté se práce týká Plzeňského regionu. Plzeňský region je v diplomové práci popsán na základě obecné charakteristiky, dále pak z hlediska přírodních podmínek, obyvatelstva, sídelní struktury, dopravního napojení, z hlediska hospodářské základny, kam patří ekonomika, průmysl a zemědělství a také z hlediska silných a slabých stránek.
Cílem práce je vývoj nezaměstnanosti a její tok v Plzeňském regionu v letech 2000 - 2005. Zde jsou popsány také ohrožené mikroregiony a aktivní politika zaměstnanosti regionu. Poslední část diplomové práce se týká analýzy současných možností na trhu práce v Plzeňském regionu. Do této části jsou zařazena i opatření, která by situaci na tomto trhu mohla zlepšit a dále je zde pak analýza aktuální poptávky a nabídky pracovních míst v okrese Tachov a Plzeň-jih, jakožto míst s nejvyšší a nejnižší mírou nezaměstnanosti v rámci Plzeňského regionu. V samotném závěru je pak shrnutí celé diplomové práce a zhodnocení existující situace nezaměstanosti v Plzeňském regionu.
Úvod - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Nezaměstnanost je jedním ze závažných aktuálních problémů, který trápí současnou českou ekonomiku, ale i velkou část světové populace. V poslední době se často stává předmětem diskusí a sporů nejen na půdě politické, ale i na půdě akademické. Nezaměstnanost zasahuje stále větší počet osob různého věku a vzdělání. Současně se zvyšuje počet dlouhodobě nezaměstnaných. Svými negativními dopady ovlivňuje samotné nezaměstnané, ale dotýká se i osob zaměstnaných, z jejichž daní a odvodů se financuje boj s nezaměstnaností. Téma diplomové práce s názvem „Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu a aktuální problémy na trhu práce v ČR” jsem si zvolila záměrně, a to z několika důvodů. Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že pocházím z Plzeňského regionu, konkrétně z Plzně, a prožila jsem zde celý svůj dosavadní život. Dalším významným důvodem byla aktuálnost tohoto problému, a to i přesto, že Plzeňský region patří z hlediska míry nezaměstnanosti mezi regiony s nejnižší mírou nezaměstnanosti v České republice. V současné době se Plzeňský kraj hned po Praze a Jihočeském kraji nachází z hlediska míry nezaměstnanosti na třetí nejnižší úrovni v zemi spolu se Středočeským krajem. Právě z toho důvodu, že Plzeňský region je v oblasti zaměstnanosti na poměrně dobré úrovni ve srovnání s ostatními regiony, zajímala mě podrobnější struktura trhu práce v tomto regionu.
Dalším důvodem výběru tohoto tématu je skutečnost, že nejen já, ale i celá řada mých přátel a vrstevníků bude po škole vstupovat na trh práce a budeme se ucházet o zaměstnání. Ze zkušeností od starších uchazečů o práci vím, že někteří z nich nenalezli práci, která by odpovídala jejich kvalifikaci a i přesto, že se jedná o absolventy vysokých škol, někteří byli nuceni zaregistrovat se na úřadech práce v evidenci uchazečů o zaměstnání nebo řešili tuto situaci odchodem za prací do jiného regionu, kde je situace na trhu práce lepší. Jedná se zejména o trh práce hlavního města Prahy, kam směřuje spousta absolventů. Praha je nejen pro absolventy lákavá z hlediska širší nabídky pracovních příležitostí, ale hlavně z hlediska vyššího platového ohodnocení. Někteří ale chtěli v regionu zůstat a přistoupili tak na vykonávání práce, která někdy neodpovídá jejich kvalifikaci a vzdělání. Tento problém začíná být samozřejmě aktuální i pro mě, neboť i já budu nucena v brzké době hledat své uplatnění na trhu práce a budu hledat práci odpovídající mému vzdělání. Z posledních výzkumů o vzdělanosti vysokoškoláků vyplynulo, že 60 % z nich se nedohovoří cizím jazykem, což v současné době je veliký problém. Myslím si, že právě tento handicap vysokoškoláků je hlavním problémem, proč nemohou nalézt práci, jež by odpovídala jejich vzdělání a musejí tak přistoupit na méně atraktivní pozice na trhu práce. I přesto, že situace na trhu práce v Plzeňském regionu je poměrně příznivá vzhledem k aktuální míře nezaměstnanosti 6,4 %, si myslím, že nalezení práce, která by odpovídala dosaženému vzdělání, nebude tak jednoduché.
Závěr - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
V diplomové práci jsem se zabývala analýzou vývoje nezaměstnanosti v Plzeňském regionu za období let 2000 – 2005 a aktuálním problémy na trhu práce v České republice. Plzeňský region z hlediska míry nezaměstnanosti patří mezi oblasti ČR, kde míra nezaměstnanosti dosahuje nejnižších hodnot. Celou řadu let byl hlavním zaměstnavatelem v Plzeňském regionu závod Škoda, nyní Škoda Holding a.s., který v posledních letech prošel celou řadou organizačních změn. Tyto změny pak postihly několik stovek jejích zaměstnanců a docházelo postupně k hromadnému propouštění. Dalšími zdroji nezaměstnanosti v Plzeňském regionu se staly Západočeské energetiky a.s., které v předešlých letech také hromadně propouštěly a dále pak Plzeňský prazdroj a.s. se zahraniční účastí. V Plzeňském regionu za poslední roky ukončila činnost řada významných podniků, nebo v současné době prochází konkurzem či utlumují svoji činnost. Počet zaměstnanců se snížil také především díky vstupu ČR do EU v oblasti Celní správy a spedičních firem. Dále zavedení profesionální armády zvýšilo počet nezaměstnaných, skončila vojenská nebo civilní služba a byly rušeny kasárny. Mezi podniky, které ukončily svoji činnost patří např. Nemocnice Planá nebo Jitex Písek. V současné době jsou v konkurzu některé firmy, mezi významnější z nich patří Škoda Klatovy s.r.o., Kozak trading a Mlékárna Stříbro. Plzeňský region je území s nadprůměrným podílem malých obcí, kde na metropolitní Plzeň navazuje drobná venkovská struktura a schází zde města střední velikosti. To ovlivňuje i realizaci investičních pobídek, kdy významní zaměstnavatelé (investoři) se zaměřují hlavně na Plzeň – město. Důvodem tohoto je i skutečnost, že v rámci okresů je špatná dopravní obslužnost a museli by zde řešit problémy s dopravou. Naopak mezi významného zaměstnavatele Plzeňského regionu v současné době můžeme zařadit Městský industriální park Borská pole, kde vzniklo již několik tisíc pracovních míst.
Zaměstnanost v Plzeňském regionu, především na západní části, také pozitivně ovlivňuje i blízkost SRN, kam odchází za prací stále mnoho lidí. Hrubým odhadem se takto odčerpá minimálně 1000 osob z potenciálních nezaměstnaných. Z profesního hlediska můžeme považovat za hlavní zdroj nezaměstnanosti občany nekvalifikované, kteří jsou v mnoha případech z trhu práce vytěsňováni občany kvalifikovanými, kteří z důvodu snižování počtu pracovníků nebo ukončení činnosti podniků přišli o zaměstnání. I přesto, že Plzeňský region patří v rámci České republiky k regionům s nejnižší mírou nezaměstnanosti, jsou zde vidět problémy, jejichž vyřešení by mohlo míru nezaměstnanosti v Plzeňském regionu ještě snížit. Ke snížení nezaměstnanosti v Plzeňském regionu, především v okresech s nejvyšší mírou nezaměstnanosti by nejvíce přispěla podpora malého a středního podnikání a podpora realizací nových investičních pobídek i za větší podpory státu, jež by napomohla k tvorbě nezbytných nových pracovních míst. Dalším zásadním předpokladem snižování nezaměstnanosti je optimální nastavení souladu všech druhů politik a to zejména hospodářské, daňové, sociální, regionální, vzdělávací, zaměstnanosti a trhu práce s cílem vytvořit podmínky, jež by přispěly k hospodářskému růstu, který by maximálně stimuloval poptávku po pracovní síle. Nicméně lze předpokládat, že probíhající strukturální změny budou s různou intenzitou pokračovat a povedou k dalšímu uvolňování pracovních sil. Jejich zaměstnatelnost bude především záviset na absorpční schopnosti sektoru služeb a soukromého sektoru, především malého a středního podnikání, a na opatřeních politiky zaměstnanosti.
Klíčová slova - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
Trh práce, nezaměstnanost, zaměstnanost, mikroregion, uchazeč, úřad práce, nabídka práce, poptávka po práci, frekvence nezaměstnanosti, přínosy nezaměstnanosti
Obsah - Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
1. Úvod
2. Cíl a metodika práce
2.1 Sběr a metoda zpracování dat
3. Literární rešerše
3.1 Trh práce
3.1.1 Demografické aspekty trhu práce
3.1.2 Nabídka práce
3.1.3 Poptávka po práci
3.1.4 Rovnováha na trhu práce
3.2 Nezaměstnanost
3.2.1 Nezaměstnanost a její měření
3.2.2 Přirozená míra nezaměstnanosti
3.2.3 Příčiny růstu přirozené míry nezaměstnanosti:
3.2.4 Typy nezaměstnanosti
3.2.5 Dobrovolná a nedobrovolná nezaměstnanost
3.2.6 Doba trvání nezaměstnanosti a frekvence nezaměstnanosti
3.2.7 Dlouhodobá nezaměstnanost
3.2.8 Náklady nezaměstnanosti
3.2.9 Náklady strukturální a frikční nezaměstnanosti
3.2.10 Náklady cyklické nezaměstnanosti
3.2.11 Přínosy nezaměstnanosti
3.2.12 Důsledky nezaměstnanosti
3.2.13 Státní politika zaměstnanosti
3.3 Aktivní politika zaměstnanosti
3.4 Pasivní politika zaměstnanosti
4. Aktuální problémy na trhu práce v ČR
4.1.1 Hlavní problémy českého trhu práce
4.1.2 Rizikové skupiny uchazečů o zaměstnání v ČR
5. Charakteristika Plzeňského regionu
5.1 Obecná charakteristika
5.1.1 Silné stránky kraje
5.1.2 Slabé stránky kraje
6. Vývoj nezaměstnanosti v Plzeňském regionu v letech 2000 – 2005
6.1 Vývoj míry nezaměstnanosti v Plzeňském regionu
6.2 Vývoj počtu zaměstnavatelů a zaměstnanců
6.3 Volná pracovní místa podle struktury vzdělání
6.4 Struktura uchazečů o zaměstnání
6.5 Vybrané skupiny uchazečů o zaměstnání
6.5.1 Absolventi škol a mladiství
6.5.2 Uchazeči se ZPS
6.5.3 Cizinci na trhu práce
6.6 Tok nezaměstnanosti
6.7 Ohrožené mikroregiony v jednotlivých okresech
6.7.1 Plzeň - město
6.7.2 Tachov
6.7.3 Rokycany
6.7.4 Domažlice
6.7.5 Plzeň – sever
6.7.6 Plzeň – jih
6.7.7 Klatovy
6.8 Aktivní politika zaměstnanosti (APZ)
6.8.1 Vynaložené finanční prostředky na APZ
6.8.2 Rekvalifikace
7. Analýza současných možností na trhu práce v Plzeňském regionu
7.1 Opatření ke snížení nezaměstnanosti
7.1.1 Celková doporučení pro snižování nezaměstnanosti:
7.1.2 Doporučení zejména pro Plzeňský kraj:
7.2 Aktuální možnosti na trhu práce v Plzeňském regionu
7.2.1 Borská pole
7.2.2 Program "PRVNÍ PŘÍLEŽITOST"
7.2.3 Program "NOVÝ START"
7.2.4 Poradenství
7.2.5 Rekvalifikace a pracovní rehabilitace
7.2.6 Pracovní rehabilitace
7.2.7 Evropský sociální fond
7.2.8 Kontrolní činnost ÚP
7.3 Analýza okresů Plzeň jih a Tachov z hlediska nabídky a poptávky pracovních míst
7.3.1 Okres Plzeň – jih
7.3.2 Okres Tachov
7.3.3 Okres Plzeň – jih vs. okres Tachov
8. Závěr
9. Seznam použité literatury
Stažení práce
Prezentované dílo je volně dostupné, stáhněte si požadovaný text pouhým poklikáním na níže uvedené tlačítko:
V případě problémů nás neváhejte informovat, případný problém vyřešíme v co nejkratším možném termínu.
Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze
Vaše studentské práce můžete vkládat zde
TOP Nabídka!
Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!
Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.
Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde
Prohledat práce
Kontakty a podpora
Denně 8:00 - 0:00 | |
info@diplomky.net | |
+420 604 900 289 |
Tip měsíce
Doporučte náš web získejte až 300 Kč za každou vloženou práci! Více informací zde |
TOP Nabídka!
Nestíháte Vaše studium? Nezoufejte! Vypracujeme Vám podklady na míru. Pro více informací pokračujte zde |