Krajinomalba

Základní informace

Název práce: Krajinomalba

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 15 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010


Souhrn

Krajinu každý z nás vnímá úplně jinak. Když se dva lidé budou koukat na jednu krajinu, každý v ní uvidí něco jiného, každého zaujme rozličná věc. Pro někoho bude výrazné nebe a mraky na něm, někoho jiného zaujmou stromy, louka… Možností jsou tisíce. Stejně tak je spousta možností, jak krajinu zachytit. Můžeme ji namalovat tak jak ji vidíme, nebo si můžeme něco vlastního přimyslet nebo odebrat.Záleží na naší náladě.
V dnešní době bohužel krajinomalba upadá. Místo toho, aby si lidé krajinu namalovali, nebo nechali namalovat, tak si jí vyfotografují. Podle mého tím o spoustu věcí přicházejí. Pokud si vyfotíme krajinu před naším domem, bude nám na ní strašit starý elektrický sloup a přes mračné nebe povedou dráty vysokého napětí. Kdyby jsme si ale tuto krajinu namalovali, žádné dráty ani sloupy by nám nevadily. I to nebe by mělo hezčí barvu, tráva by byla třeba zelenější… To je ovšem problém této doby a já věřím, že stále existují lidí, kteří dřív vezmou do ruky štětec než fotoaparát.
V této práci Vás seznámím s pohledy na krajinu třech malířských velikánů. Jsou jimi Henri Rousseau, Paul Pieter Rubens a John Constable. Tito tři malíří pochází z různých zemí a tvořili ve třech různých malířských obdobích. Ráda bych Vám je představila a poukázala na typické znaky, jimiž zachycovali obraz krajiny. Co měli společného? Schopnost zprostředkovat nám pomocí svého umění nevšední a krásný zážitek při pohledu na svou tvorbu.
Malba krajiny nebyla dlouho předmětem výtvarníků, neměla pro ně žádný smysl. Pravěcí lidé se soustředili hlavně na malbu zvířat a osob.Spousta domorodých kmenů dodnes krajinu nezobrazuje, není pro ně důležitá. Až později, ve starověku, dostává krajina své místo ve výtvarném umění. Zpočátku se objevuje na reliéfech, ale pouze v podobě zobrazení nejnutnějšího okolí, (např. stromu,budovy). Později však krajina dostává ve výtvarném umění své vlastní místo, rozšiřuje se. Na některých malbách již dokonce dominuje.Takovéto malby můžeme spatřit například ve starém Egyptě v pohřebištích nebo na nástěnných malbách v Italských Pompejích.
Na začátku středověku nebyla krajina zobrazována vůbec, a když ano, tak jen jako nejnutnější okolí-rámcová krajina. Krajinomalba musela tedy čekat až do pozdní Gotiky, kdy o ni začal zájem, a to obzvláště ve slavné Holandské krajinomalbě.To pokračuje dále až do renesance, kde si ale autoři své krajiny přetváří, mění podle sebe.
Opravdová krajinomalba, jakou si ji představujeme dnes, byla objevena až v 17. století. Opět na tom mají zásluhu převážně holandští krajináři. Ti jako první usilovali o to, aby byly krajiny realistické a ne smyšlené a idealizované, jak tomu bylo doposud. Ty však později zastínili francouzští barokní klasicisté, kteří se opět vrátili ke krajině smyšlené.
V 18.století je známá malba městské krajiny, nejčastěji Benátek. Pohledy na města se nazývají veduty. V 19.století můžeme na obrazech sledovat krajinomalbu realistickou s veškerým postižením krajiny. Je to způsobeno tím, že malíři často vyráží za krajinou do plenéru.Ve 20.století zájem o krajinomalbu upadl, mnozí lidé si krajinu raději vyfotografují než by jí namalovali nebo si jí nechali namalovat.
Krajinomalba je pro některé umělce oblíbená hlavně pro to, že si ji mohou sami přetvořit.Vymyslet si své vlastní stromy, pohoří, dodat barevnost nebi.To jim dodává určitou svobodu sebevyjádření, kterou umělci potřebují. Neexistují žádné její zákony, pokud ovšem nemalujeme krajinu čistě realistickou.

Klíčová slova

Krajinomalba, Rousseau Henri, Postimpresionismus, Rubens Pieter Paul, Baroko, Obraz Krajina, Constable John, Romantismus, Obraz Obilné pole

Obsah

1. Úvod

2. Krajinomalba v obecných rysech

3. Rousseau Henri
3.1. Životopis a dílo
3.2. Postimpresionismus

4. Rubens Pieter Paul
4.1. Životopis a dílo
4.2. Baroko
4.3. Obraz Krajina s vozem při západu slunce

5. Constable John
5.1. Životopis a dílo
5.2. Romantismus
5.4. Obraz Obilné pole

6. Shrnutí
7. Seznam literatury
8. Přílohy

Stažení práce

Jako nejlevnější a nejbezpečnější možnost byla jednoznačně zvolena platba bankovním převodem.

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví. Zašlete 70 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0275 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde