GÁJATRÍ

Základní informace - GÁJATRÍ

Název práce: GÁJATRÍ

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 13 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2011

Souhrn - GÁJATRÍ

Ve védském období indické historie hledejme zásadní impuls ve vývoji dvou charakteristických projevů místního náboženského ovzduší: rituálu a mantry. „Indie není pouze země Višnua a Šivy ― rituálně je to země mantry.“ Rituál je výsostným prostředím života mantry. Ve védském období se rituál ustavil jako dominantní výraz dobové kultury. A mantra se prosadila jako dominantní rituální řeč. Koncept mantry spatřil světlo světa již na úsvitu historie. Specifická forma, rytmus a zvuk propůjčují slovům specifickou moc. V Indii byla tato moc jazyka a slov od počátku považovaná za posvátnou. Z tajemství jazyka tak vznikla posvátná formule, která se spolu s rituálem stala jedním z nejcharakterističtějších rysů indické náboženské kultury. Posvátnou formulí per excellence je Gájatrí mantra, v jejímž rytmu se nese indický duchovní život od védské doby dodnes. Pro všechna autochtonní indická náboženství, tedy hinduismus, buddhismus a džinismus, jsou základnou hlavních článků víry védy. Na slovo „véda“ narážíme po celé dlouhé údobí vývoje staroindické literatury (odtud zvané obdobím védským vymezeným přibližně léty 1500―500 př. n. l.). A to ne v nejvlastnějším významu tohoto slova, kterým je „vědění“, nýbrž coby označení určitého konkrétního souboru literárníh děl. Védám v užším smyslu slova odpovídají čtyři soubory (samhity) veršovaných skladeb: Rgvédasamhitá (běžně zkracovaná jako Rgvéda) čili Sbírka znalosti rčů (tj. oslavných hymnů a modlitebních strof adresovaných jednotlivým bohům védského panteonu), Jadžurvédasamhitá neboli Sbírka znalosti jadžusů, (tj. veršovaných a prozaických formulí, mumlaných při provádění obětí různým bohům), Sámavédasamhitá neboli Sbírka znalostí sámanů (melodií písní doprovázejících tyto oběti), Atharvavédasamhitá, Sbírka znalostí atharvanů (magických a kouzelnických zaříkávání a vzývání božstev). If you're thinking about learning how to write an essay online , you're on the right track. There are many resources for writers who would like to take advantage of this opportunity. A word of warning, however: while these tools may help you write a quality composition, they are not all created equally. Here are five tips that I have put together to help you with this process.

Klíčová slova

Mantra, ÓM, védy, védská rituální soustava, gájatrí mantra, indická náboženství, hinduismus, buddhismus, džinismus, indické tradice

Obsah

1 Úvod
2 Védy a védský rituál
3 Co je to mantra
4 Védská rituální soustava
5 Gájatrí mantra
6 ÓM
7 Závěr
8 Použitá literatura

Stažení práce - GÁJATRÍ

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 60 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0536 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde