Československo v období perestrojky

Základní informace - Československo v období perestrojky

Název práce: Československo v období perestrojky

Typ práce: Seminární práce

Rozsah práce: 12 stran

Jazyk práce: Čeština

Autor práce: Absolvent vysoké školy

Datum obhajoby: 2010

Souhrn - Československo v období perestrojky

Mohutné změny v Sovětském svazu způsobené politickým táním vynesly do čela Michaila Gorbačova. Jeho prvním činem po zvolení generálním tajemníkem ÚV KSSS na dubnovém plénu 1985 byl návrh na svolání XXVII. Sjezdu KSSS. Datum konání tohoto pléna, 23. duben 1985, je počátečným hvězdným okamžikem perestrojky. Jejím impulsem se stalo první otevřené přiznání hluboké krize, do které se dostala socialistická společnost, i když její stav byl eufemisticky označen jako předkrizová situace. Došlo k doznání ztráty historické perspektivy socialismu a jeho přitažlivosti samými jeho nositeli. Místo pro léta utvářené iluze pocitu hrdosti a pocitu hlubokého uspokojení se přešlo na cestu relativně objektivní analýzy situace v sovětské společnosti i ve straně. Koncentrovaným vyjádřením perestrojky se stala slůvka glasnosť a perestrojka. Termínem perestrojka v politickém smyslu označujeme skutečnost, že občanům bude poskytnuto více práv. Gorbačov vyzval občany k zodpovědné spolupráci na přestavbě hospodářství. V tom spočíval patrně vlastní cíl reforem. Přehnané zbrojení, chyby v plánovací mašinérii a chybějící materiální pobídky pracujících vedly k nedostatečným investicím, k zaostávání v oblasti modernizace průmyslu a infrastruktury i ke zcela nedostatečnému uspokojování obyvatelstva ve sféře spotřeby a služeb. Reformy v období přestavby však nevedly k uspokojivým výsledkům. Trpělivost sovětských občanů byla vystavena tvrdé zkoušce, zatímco Gorbačovova pružná zahraniční politika si na Západě získala velké sympatie. Hospodářské a politické uvolnění druhé poloviny 80. let 20. století bylo zaznamenáno i v socialistickém Československu. Vedení KSČ přijalo za nástupu Gorbačovovy politiky osvědčenou taktiku. V situaci, která si vyžaduje nová slova, se mlčí a čeká se, až zase bude možno říkat slova stará.

Klíčová slova

Československo, perestrojka, socialismus, období přestavby, Komunistická Strana Československa, Charta 77, Rudé právo, komunismus, emigrace

Obsah

1 Perestrojka v politickém smyslu
2 Listopad 1985
3 Leden 1987
4 Listopad 1987
5 Duben 1988
6 Květen 1989
7 Použitá literatura

Stažení práce - Československo v období perestrojky

Získejte práci prostřednictvím internetového bankovnictví a dopřejte autorovi co nejvyšší podíl ze zisku za jeho práci. Zašlete 55 Kč na č.ú. 1041664027 / 3030, do pole variabilní symbol uveďte číslo 0579 pro odlišení zvolené práce a do textového pole (např. do pole „Popis příkazce“) napište Vaší emailovou adresu. Práce Vám bude zaslána do 24 hodin od doručení požadované částky.


Publikujte své vlastní práce a vydělejte si slušné peníze

Vaše studentské práce můžete vkládat zde


TOP Nabídka!

Potřebujete napsat referát, seminárku nebo diplomovou práci? Žádný problém!

Zpracujeme Vám kvalitní a originální podklady na míru.

Svěřte se do rukou profesionálů. Více informací zde

Prohledat práce

Kontakty a podpora

Provozní doba

Denně 8:00 - 0:00

Emailová adresa

info@diplomky.net
Phone +420 604 900 289

Tip měsíce

 

Doporučte náš web

získejte až 300 Kč

za každou

vloženou práci!

Více informací zde

TOP Nabídka!

 

Nestíháte Vaše

studium?

Nezoufejte!

Vypracujeme Vám

podklady na míru.

Pro více informací

pokračujte zde